2012 AWARD WINNERS
Science Award
  Tom Geballe (Gemini)
  Tom Matheson (NOAO)
  Chris Smith (NOAO)
  Remi Soummer (STScI)
Service Award
  Mike Fitzpatrick (NOAO)
  Diego Maltes (Gemini)
  Karla Peterson (STScI)
  John White (Gemini)
Technology / Innovation Award
  John Isaacs (STScI)
  Francois Rigaut (Gemini)
Team Award
  Gemini GEMS Team
2011 AWARD WINNERS
Science Award
  Gordon Petrie (NSO)
  Jay Anderson (STScI)
Service Award
  Wayne Jones (NSO)
  Fred Romelfanger (STScI)
  Stephen Pompea (NOAO)
Technology / Innovation Award
  SOLIS Development Team (NSO)
  Frank Summers (STScI)
Team Award
  Gemini Near-Infrared Spectrograph (GNIRS) Team
2010 AWARD WINNERS
Science Award
  Rudolf W. Komm (NSO)
  John Mackenty (STScI)
Service Award
  Neil Barker (Gemini)
  Sheryl Bruff (STScI)
  Dr. Katy Garmany (NOAO)
  Dr. Mark Giampapa (NSO)
  Dr. Dara Norman (NOAO)
Technology / Innovation Award
   DST Development and Operation Team (NSO)
   Daryl Swade (STScI)
Team Award
  Advanced Technology Solar Telescope (ATST)
   Development Team (NSO)
  IMAX 3D Team (STScI)
   Team Members: Greg Bacon, Bonnie Eisenhamer,
    Lisa Frattare, Zolt Levay, and Frank Summers
2009 AWARD WINNERS
Science Award
  Arjun Dey (NOAO)
  Buell Jannuzi (NOAO)
  Margaret Meixner (STScI)
  IBIS Science Team (NSO)
Service Award
  Gale Brehmer (NOAO)
  Ron Kroll (NSO)
  Manuel Lazo (Gemini)
  Jeff Nesbitt (STScI)
Technology / Innovation Award
  Brian Walls (Gemini)
  Mark Warner (NSO)
  JWST Project Reference Database System Team
   (STScI)
Team Award
  STScI Hubble Legacy Archive Team (STScI)
2008 AWARD WINNERS
Science Award
  Jack Harvey (NSO)
  Ed Nelan (STScI)
Service Award
  Sheryl Bruff (STScI)
  Enrique Figueroa (AURA-O)
  Tim Henry (NSO)
  Jim Tracy (NOAO)
Technology / Innovation Award
  Carol Christian (STScI)
  Alberto Conti (STScI)
  Chris Miller (NOAO)
Team Award
  Centralized Storage and Network Upgrade Implementation Team (STScI)
2007 AWARD WINNERS
Science Award
  Dr. Andy Fruchter (STScI)
  Irene González Hernández (NSO)
Service Award
  Judy Ashwell (STScI)
  Ron George (NOAO)
  Doug Gilliam (NSO)
  Ron Lambert (NOAO)
Technology / Innovation Award
  Ivo Busko (STScI)
  Perry Greenfield (STScI)
  Warren Hack (STScI)
  Doug Neill (NOAO)
Team Award
  GONG Magnetic Field Team (NSO)
2006 AWARD WINNERS
Science Award
  K.S. Balasubramaniam (NSO)
  Mario Livio (STScI)
  Verne Smith (NOAO)
Service Award
  Jennifer Ditsler (NSO)
  Chuck Gessner (NOAO)
  Tony Krueger (STScI)
Technology / Innovation Award
  Chris Berst (NSO)
  Bob Blum (NOAO)
  Steve Fletcher (NSO)
  Mark Komsa (NSO)
  Babak Saif (STScI)
Team Award
  Two Gyro Science Mode Team (STScI)
2005 AWARD WINNERS
Science Award
  Tom Brown (STScI)
  Jack Harvey (NSO)
  Joan Najita (NOAO)
  Jeff Sudol (NSO)
Service Award
  Hernan Bustos (AURA-O)
  Charles Corson (NOAO)
  Ron Downes (STScI)
  Pat Eliason (NSO)
Technology / Innovation Award
  Ron Probst (NOAO)
  Lisa Wolff (STScI)
  ATST Site Survey Team (NSO)
Team Award
  8-meter Telescope Team (Gemini)
2003 AWARD WINNERS
Science Award
  Mauro Giavalisco (STScI)
  Abhijit Saha (NOAO)
Service Award
  Steve Hegwer (NSO)
  Richard Joyce (NOAO)
  Ray Villard (STScI)
Technology / Innovation Award
  Jay Elias (NOAO)
  Don Figer (STScI)
  Christopher Richards (NSO)
Team Award
 None
2002 AWARD WINNERS
Science Award
  Dr. Andrew Dolphin (NOAO)
  Dr. Christoph Keller (NSO)
  Dr. Roeland P. van der Marel (STScI)
Service Award
  Randy Feriend (NOAO)
  George Hartig (STScI)
  Dr. Cliff Toner (NSO)
Technology / Innovation Award
  Gretchen Green (STScI)
  Dr. Cliff Toner (NSO)
  Andrei Tokovinin (NOAO)
  Nicole van der Bliek (NOAO)
Team Award
 None
2001 AWARD WINNERS
Science Award
  Dr. Ronald Gilliland (NOAO)
Service Award
  Ming Liang (NOAO)
  Priscilla Piano (NSO)
  John Stoke (STScI)
Technology / Innovation Award
  Warran Miller (STScI)
  Claude Plymate (NSO)
  Larry Stepp (NOAO)
Team Award
  Gong+ Team
2000 AWARD WINNERS
Science Award
  Dr. Tom Geballe (Gemini)
  Rachel Howe (NSO)
  Rudolph (Rudi) Komm (NSO)
  Dr. Adam Riess (STScI)
Service Award
  Sandra Abbey (NOAO)
  Glen Blevins (NOAO)
  Diane Brouillette (NOAO)
  Rebecca Coleman (NSO)
  Lee Hurt (STScI)
  Polly Roth (Gemini)
  Elyse C. Wagner (STScI)
Technology / Innovation Award
  Perry Greenfield (STScI)
  Kit Richards (NSO)
Team Award
 None
1999 AWARD WINNERS
Science Award
  Taft Armandroff (NOAO)
  Daniela Calzetti (STScI)
  Brent Ellerbroek (Gemini)
  Francois Rigaut (Gemini)
  Thomas Rimmele (NSO)
Service Award
  Jeannette Barnes (NOAO)
  Paul Gillett (Gemini)
  Scott Gregory (NSO)
  Eric Hansen (Gemini)
  Sarah Stevens-Rayburn (STScI)
1998 AWARD WINNERS
Science Award
  Michael G. Hauser (STScI)
  CTIO Supernova Team (NOAO): N. Suntzeff,
R. Schommer, C. Smith
Service Award
  Frank Hill (NOAO)
  Elaine Mac-Auliffe (NOAO)
  Glenn Miller (STScI)
  Larry Stepp (Gemini)
1997 AWARD WINNERS
Science Award
  Harry Ferguson (STScI)
Service Award
  Zoltan Levay (STScI)
  Keith Raybould (Gemini)
1996 AWARD WINNERS
Science Award
  Tom Kinman (NOAO)
  Keith Noll (STScI)
Service Award
  Rodger Doxsey (STScI)
  John Dunlop (NOAO)
  Don Ferris (Gemini)
  Dan Little (NOAO)
  Pat Phelan (NOAO)
1995 AWARD WINNERS
Science Award
  Jack Harvey (NOAO)
  Claus Leitherer (STScI)
Service Award
  Enrique Figueroa (NOAO)
  Fred Gillett (Gemini)
  Robert Hanisch (STScI)
1994 AWARD WINNERS
Science Award
  Piero Madau (STScI)
  Mark Phillips (NOAO)
Service Award
  Ray Beaser (STScI)
  Jim Oschmann (Gemini)
  3.5 Mirror Group (NOAO): Scott Benjamin, Dave Dryden, Larry Goble, Ron Harris, John Kapp, Lee Macomber, Gary Poczulp, Nick Roddier, Larry Stepp, Richard Wolff
1993 AWARD WINNERS
Science Award
  Tod Lauer (NOAO)
  Marc Postman (STScI)
Service Award
  Ramona Elrod (NOAO)
  Barry Lasker (STScI)
1992 AWARD WINNERS
Science Award
  Stephen Lubow (STScI)
  Nicholas Suntzeff (NOAO)
Service Award
  Al Fowler (NOAO)
  George Hartig (STScI)
1991 AWARD WINNERS
Science Award
  George Jacoby (NOAO)
  Abhijit Saha (STScI)
Service Award
  Chris Burrows (STScI)
  Oscar Saa (NOAO)
1990 AWARD WINNERS
Science Award
  Samuel Barden (NOAO)
  Keith Horne (STScI)
Service Award
  Lou Gilliam (NOAO)
  Brian McLean (STScI)